• sq
 • en
 • it
 • fr
 • de
 • es
Top

Parku Arkeologjik i Bylis, një destinacion arkeologjik dhe historik në rritje

Parku Arkeologjik i Bylis, një destinacion arkeologjik dhe historik në rritje

Parku Arkeologjik i Bylis është një sit i rëndësishëm i përfaqësuar nga rrënojat e një qytetërimi të vjetër ilir.

Qyteti Ilir i Bylisit i vendosur në pllajën e një kodre pranë fshatit të sotëm Hekal, dikur shtrihej në një sipërfaqe prej 30 ha e cila mbrohej nga një murr rrethues me gjatësi 2.2 km. Muri rrethues ishte pajisur me hyrje dhe kulla të shumta mbrojtëse.

Ne qytetin antik te Bylisit rruhen rrënojat e teatrit me kapacitet 7500 spektatorë i cili shërbente jo vetëm për shfaqje të ndryshme teatrale dhe muzikore për banorët e qytetit dhe zonave përqark tij por edhe si vend mbledhjesh ku merreshin vendime të rëndësishme për fatet e bashkësisë byline.

Krahas teatrit qyteti kishte stadiumin e vet, dy shëtitore, njëra prej të cilave dykatëshe, depozitën e ujit, prytaneonin, gjimnazin, altarë, banesa, rrugë si dhe punishtet e veta të poçarisë, ndërtimit, skulpturës, metalpunuesit si dhe punishten e prerjes së monedhave të veta.

Në këtë sezon turistik Parku Arkeologjik i Bylisit ka filluar të ketë një vizitueshmëri në rritje, kjo fal peizazheve të jashtzakoshme që mund të admirohen nga ky vend.

Comments:

 • https://efourwheel.com/
  August 27, 2020 at 11:01 pm

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through
  some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it
  and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • erotik
  November 12, 2020 at 3:52 am

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

 • sikis izle
  November 12, 2020 at 6:14 am

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

 • erotik izle
  November 12, 2020 at 8:57 am

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

Leave a Reply: